Vestire responsabile,

VESTIRE ANIMAL FREE, PERCHE’?

Le produzioni animali e dei materiali derivati - pellicce, piume, pelle, seta, lana e altri filati - non rispettano i diritti degli animali, impiegano sostanze dannose per la salute delle persone e causano un grave impatto ambientale.

Impara a conoscere i materiali di origine animale: scoprirai che vestire Animal Free è meglio non solo per gli animali, ma anche per la tua salute e per l’ambiente!

 • KÜRK MANTOLAR

  Vizonlar, tilkiler, rakun köpekleri, çakallar, çakallar, rakunlar, tavşanlar ve çok daha fazlası: her yıl en az 70 milyon hayvan büyütüldü ve yakalanan 10 milyon hayvan kürk haline geliyor. Yaşam açısından çok yüksek bir etki: sadece 1 kg (vizon) kürk üretmek için 12 hayvan öldürüldü! Bu yeterli değilmiş gibi, kürk işleme aşamalarında kullanılan toksik ve kanserojen bazı kimyasal maddeler bitmiş üründe kalabilir.

 • TÜY

  Ördekler ve kazlar tüy dolgusu için kullanılır : bir ördekten sadece 100 gram kuş tüyü veya kazdan 150-200 gram tüy alırsınız. Birçok şirket, canlı hayvanlardan tüy koparmak gibi acı verici ve acımasız bir uygulamayı kullanmadıklarını iddia ederken, doğal ihtiyaçlarını karşılamayan koşullarda yetiştirilmektedir. "Vera Feather" içeren ürünler, sentetik dolgulu ürünlerden daha iyi değildir: karşılaştırmalı testler, kuş tüyüne alternatif sentetik malzemelerin hava alabilirliğinin daha fazla olduğunu göstermektedir.

 • "GELENEKSEL" DERİ

  Sığırlar, atlar, koyunlar, keçiler ve domuzlar : Her yıl modaya uygun derilerin üretimi için milyonlarca hayvan - yetişkinler ve yavrular - kurban ediliyor. Yaygın inanışın aksine deri, gıda endüstrisi atıklarından değil, kendi başına gerçek bir iştir. Bronzlaşma ayrıca insanların sağlığı için çok sayıda toksik kanserojen maddenin kullanılmasını içerir. Son olarak, atık su ve kalıntıların yanı sıra hayvan atıkları ve derilerin işlenmesi ve tabaklanmasından kaynaklanan gaz emisyonları çevreyi kirletmektedir.

 • YÜN

  Dünya üretiminin% 25'i ile Avustralya, dünyanın önde gelen yün ihracatçısıdır. Koyunlar öldürülmese bile , kesmek çok şiddetli bir uygulamadır: hareketsiz hale getirildikten sonra kesilmelere, yaralanmalara maruz kalabilirler. Bazı durumlarda olduğu gibi kasıtlı olarak kısmi ampütasyonlar (katırlama) uygulanır. Yün üretimi azaldıkça, her yıl on milyonlarca koyun Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya kesim için sevk edilmektedir.

 • DİĞER İPLİKLER

  Güney Afrika'da "değerli" tiftik yünü elde edilen keçilerin% 50'si yetiştirilirken , kaşmir keçileri ağırlıklı olarak Asya ve Orta Doğu'da yetiştirilmektedir. Pek çok Güney Amerika devesi - alpaka, vicuñas, guanacos ve llamas - yanı sıra develer ve yaklar da iplik üretimi için kullanılıyor. Toprak erozyonu, çölleşme, izlenebilirlik eksikliği ve hayvan refahı düzenlemelerine uyum, bu tedarik zincirlerinin kritik yönlerinden sadece birkaçıdır. Son olarak, tiftik yün olup elde den tavşan : iplik canlı hayvanlardan saç yırtılma, kanlı bir şekilde elde edilir.

 • İPEK

  Per ottenere 100 kg di bozzoli, da cui si ricavano 20/25 kg di seta, vengono sacrificati fino a 50 mila bachi. Questi vengono immersi nell'acqua bollente e uccisi prima della loro fuoriuscita dal bozzolo. Un metodo cruento, che non tiene conto dell’esistenza di numerosi materiali alternativi più economici e resistenti. L’alto numero di animali uccisi, lo spreco di ingenti risorse idriche e l’utilizzo di sostanze pericolose per la salute, rappresentano le maggiori criticità di questa filiera.

 • PELLI DI ANIMALI ESOTICI

  A causa della mancanza di dati attendibili e fonti certe è impossibile quantificare il numero di animali esotici come pitoni, varani, alligatori, coccodrilli, ma anche struzzi, squali, razze e anguille, uccisi per l'industria della moda di lusso. Si tratta di animali selvatici, spesso catturati in natura e poi costretti a vivere in cattività, per essere infine uccisi in modo cruento: decapitazione, colpi alla testa e asfissia sono tra i metodi più usati. In queste filiere mancano norme a tutela degli animali, controlli da parte di enti terzi, vere ispezioni e documentazioni dettagliate, con il rischio di favorire il traffico illegale.

 • PELLE DI CANGURO

  Avustralya'da son 20 yılda koyun otlaklarını yün üretiminde kullanmak için 44 milyon kanguru öldürüldü. Annelerinin öldürülmesinin ardından ölen yaklaşık 700.000 yavruyu hesaba katmayan endişe verici bir rakam. Kanguru eti ve deri endüstrilerinin doğduğu eşi görülmemiş bir katliam. İtalya, Avrupa'nın ana ham deri ithalatçısıdır: 2012 ile 2016 yılları arasında 2 milyondan fazla satın alınmıştır. Ana kullanıcılar spor sektöründeki şirketlerdir: takım elbise üretimi için motosiklet ve ayakkabı üretimi için futbol.